Blog > Komentarze do wpisu
TORT WĘGIERSKI

 

           To nieco przewrotne, ale smak tortu węgierskiego który jest BARDZO bardzo mocno alkoholowy kojarzy mi się z ..... dzieciństwem:) najlepsze torty węgierskie jadałam bywając z mamą na wakacjach w Sopocie. W czasach owych taki rarytas to było coś! Nięczęsto więc, lecz od święta, mama kupowała kawałek i delektowałyśmy się nim po całym dniu spędzonym nad wodą.

Od dawna szukałam przepisu na ten tort. Przepisu, który będzie dobry i spełni moje oczekiwania. Wszak nie łatwo sprostać wspomnieniom sprzed lat!

Tort jest doskonały.

Niesamowicie wilgotny, przez co -  uwaga, naprawdę mocno alkoholowy - nawilżony dużą, pełną szkanką wiśniówki. Wiśnie wzmacniają alkoholowe doznania ponieważ przez 3 doby moczone są w wódce.

Co znajdziecie w torcie?

Czekoladowy wilgotny biszkopt, puszysty i delikatny mus czekoladowy na bazie mascaropne i śmietany kremówki oraz zatopione w nim wiśnie. Całość oblana cieńką i elegancką warstwą gorzkiej czekolady.

Tort doskonale sie prezentuje, dobrze kroi ( nożem maczanym we wrzątku), jest niesamowicie sycący przez co starczy dla wielu gości bo już mały kawałek zaspokaja zapotrzebowanie na coś słodkiego.

Ponieważ jako czekoholiczka zdecydowanie preferuje torty czekoladowe od owocowych - ten właśnie stał się moim ulubionym! A czekolady w nim jest pod dostatkiem - w sumie - 4 tabliczki !

Wam również polecam na szczególne okazje.

 

 

Cena 95 zł sztuka

Waga - solidne 2,5 kg

Średnica ok. 25 cm

 

 

Ze względu na konieczność wczesniejszego przygotowania wiśni w alkoholu zamówienie na ten tort powinniście składać 4 dni przez planowanym spożyciem:)

 

 

 

 

 

niedziela, 24 lutego 2013, ciachownia

Polecane wpisy

Komentarze
2013/06/01 20:10:07
Wygląda imponująco!